éves beszámoló BLOG

Ez egy olyan elektronikus beszámoló kitöltő program, amely a beszámolót weblapként állítja elő. Az IRM által előírt PDF formátumot automatikusan létrehozza. Az itteni beszámolók adószám alapján kereshetők.

2008-09-16

beszámoló elektronikus közzététele

2009.12.03. frissítés: Már csak emlék, hogy 2009.04.21.-én megjelent a cégszolgálat új honlapja, ahol részletesen leírják a beszámoló elektronikus beküldésének módját a 09EB űrlap segítségével. Mikor ezt írom, már tudni lehet, hogy készül a 10EB űrlap, ami állítólag már nem az Abev2006, hanem az AbevJava programmal lesz kitölthető.

2009.04.07. frissítés: Az alábbi, 2008-09-16 bejegyzés szerinti elektronikus küldést hatályon kívül helyezte a 2008. évi XCVI. törvény. Lényeges változás, hogy 2009. május 1-től a kormányzati portálon keresztül, kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani a beszámolókat. Ennek technikai feltételét a kormány a mai napig nem biztosította, helyette választási kampányt folytat.

2008.11.23. frissítés: elektronizélés elnapolva ! Továbbiakhoz itt-katt

Parlamentünk és kormányunk 2007 november 17.-én ismét nagyot alkotott: ripsz-ropsz megszavazta a 2007.CXXVI (saláta)törvényt. A "beszámoló" szó 158 helyen szerepel benne, módosítja többek közt a következő törvényeket: Szt. Gt. Ctv.
Röviden: az eddig két helyre postázott beszámolót elektronikusan kell majd küldeni, a törvény szövege szerint már 2008.01.01-től, a Magyar Nemzet szerint csak jövőre, 2009-től. Szemelvények:
A javaslat annak érdekében, hogy a beszámolók a letétbe helyezést és a közzétételt követő legrövidebb időn belül megismerhetővé váljanak, előírja, hogy a vállalkozók beszámolóikat kizárólag elektronikus úton tegyék közzé. A vállalkozók az elektronikus közzététellel a letétbe helyezési kötelezettségüknek is eleget tesznek.

A gyakorlatban ez úgy fog kinézni, hogy a könyvelő elkészíti a beszámolót, (mint eddig), a cég ügyvezetője aláírja és fizet (majdnem úgy, mint eddig). A beszámolóval elcsattog a könyvelő az Ügyvéd Úrhoz, és fizet.(ez az újdonság) Ügyvéd Úr majd intézi a továbbiakat. Az IRM honlapon leírtak szerint a közzétételhez ügyvédi közreműködés szükséges:
...
Az elektronikus okiratként készült beszámolót a cég szervezeti képviselője vagy jogi képviselője, az elektronikus okirattá átalakított (beszkennelt) beszámolót pedig a jogi képviselő a közzétételi költségtérítés megfizetését követően elektronikus úton közzétételre a Céginformációs Szolgálathoz küldi meg. (2006. évi V. törvény 18. § (3) bekezdés) ...
Elektronikusan aláírt dokumentumok csatolása:
Az e-aktába csatolt okiratok a következő formátumúak lehetnek:
- sima szöveg (text)
- HTML
- PDF
...
A HTML formátumba való mentés során is elveszhetnek bizonyos formázási beállítások, tehát az e-aktába való becsatolás előtt mindenképpen javasolt ellenőrizni, hogy megfelel-e a benyújtó szándékainak a mentett fájl....

Ez utóbbihoz: az IKSz - lapon található HTML formátum gombra kattintva a fenti kritériumoknak megfelelő weblapként jelenik meg a beszámoló. A szkeptikus minisztérium aggodalma ez esetben nem indokolt, mert a fent említett "bizonyos formázási beállítások" garantáltan részei lesznek a beszámolónak.

A kormányzattól csordogáló, képlékeny elképzelések egyre inkább azt körvonalazzák, hogy az "elektronikus beszámoló beküldés" nem fog megvalósulni, ugyanis a valódi, elektronikus formában készült beszámolót a cégvezetőnek digitális aláírással kellene ellátni, tehát ha nincs neki digitális aláírása, akkor ezt nem tudja megtenni. Marad tehát a "beszámoló elektronikus beküldése", ami ugyebár mást jelent: az ilyen-olyan módszerrel elkészült beszámolót elektronikus úton továbbítják a címzettek felé. Erre már fel is készült az apparátus: a cégbejegyzéssel foglalkozó ügyvédek már rendelkeznek a szükséges technikával!

A javaslat szerint azonban: ... az elektronikus okiratként készült beszámolót a cég szervezeti képviselője vagy jogi képviselője ... Tehát a jogi képviselő digitálisan aláírhatja az elektronikus formában készült beszámolót. Kérdés, hajlandó lesz-e rá bárki. Nem elektronikus esetben ugyanis ez úgy nézne ki, mitha az ügyvédnek jogában állna a cégmérleget aláfirkantani.

Nos, a meglévő anomáliák miatt lett az IKSz úgy tervezve, hogy ezt, az ízig-vérig elektronikus beszámolót ki is lehessen nyomtatni. A beszámoló így a felhasználók döntése (és technikai adottságai) függvényében lehet papír alapú, vagy tisztán elektronikus, más szóval digitális.

A beküldésnél -minden jel szerint- az ügyvédi közreműködést is be kell majd kalkulálni, az éjfél előtt egy perccel történő postázásnak búcsút lehet inteni.

Címkék: ,

2008-07-26

MBK IKSz leírásának első változata:

Ez a jegyzet a szoftver megírása közben készült. Helyette a Felhasználói Kézikönyv fog majd részletes ismertetőt tartalmazni. A Gy.I.K. oldalon a gyakorlati használattal kapcsolatos tippek találhatók, továbbá kérdéseket is lehet postázni.

A cégjegyzékszámos űrlap egyrészt a feltöltés, másrészt a beszámolók lekérdezésének indító lapja. A leírás nagy része az adatbevitelre vonatkozik, melyet azonban csak úgy lehet kipróbálni, ha a borítólap kitöltő űrlapról valamelyik regisztrált cégadatokkal a "Nyomtatvány kitöltése" feliratú gombra kattintva ismételten megnyitják a beszámolók megjelenítésére szolgáló lapot. Próbálja ki: az új ablakban magnyíló oldal nyomtatási képe hasonlít a beszámoló nyomtatványra.


Nyomtatáshoz ajánlott oldalbeállítások: fejlécre és láblécre nincs szükség, ezeket ajánlott eltávolítani. A FireFox böngészővel kiváló nyomtatási kép érhető el. A tesztoldal 3 lapból áll. Ha ennél többet mutatna az Ön böngészőjének nyomtatási képe, akkor az Oldalbeállítások menüben a margókat át kell állítani. Külön fejlécre, és láblécre nincs szükség, ezeket ki lehet törölni. Az MSIE margóján szokásos Fejléc: &w&b&p. oldal, összesen: &P MSIE szokásos Lábléc: &u&b&d Ha a Fájl/Oldalbeállítás lapon ezeket kitörlik, innen könnyedén visszamásolható.

A gyakorlatban is használható beszámoló nyomtatványok kitöltése kizárólag vevők részére áll rendelkezésre, annak elkerülése érdekében, nehogy a beillesztést végrehajtó, ©KZG kódot más programozók sajátjukká tegyék (lenyúlják). A beszámolóhoz hasonló demo tábla azonban kipróbálható, az adatbevitelre a borítólap kitöltése után nyílik lehetőség. A lap alján lévő, demo táblázatban a piros cellák a szándékosan betett hibákat jelzik. A céges űrlapon kattintson a "Nyomtatvány kitöltése" feliratú gombra, ezt követően érvényesek az alábbiak:

Adatbevitel:
Egy beviteli cellára kattintva egész és törtszámok, továbbá képletek is beírhatóak. A cella kitöltése után ENTER-re a következő adatbeviteli mezőre áll. Ctr+V segítségével egy (pl. Excel) táblázat teljes adatoszlopa beilleszthető, méghozzá összegsorokkal együtt. Az összesítések kezelése egy hasznos eljárás. A cellákba bármi beírható, nem csak számjegyek. Ha a beírt jelsorozat a JavaScript szabályai szerint helyes képlet, akkor annak kiszámított értéke jelenik meg számjegyekkel. Ha hibás, akkor 0.
Figyelem: a nullával kezdődő számsorozat nyolcas, a "0x" kezdetű szám pedig 16-os számrendszert jelent! Tehát 010 helyett 8, 0x10 helyett 16 jelenik meg. (például: első tábla "Tárgyév" rovat 1-2 sor) Biztos mindenki örül annak, hogy nem csak tízes számrendszerben lehet beírni a számokat, de ennek ellenére a hagyományos, előjeles számok is beírhatók, tetszőleges tizedes jegyekkel. Az összegeket a program automatikusan számolja, ezért ide közvetlenül nem írható be semmi. Egész oszlop beillesztése esetén azonban az összegek is felülíródnak, de még akkor is a helyes érték jelenik meg, ha az eredeti számoszlopban az összegzés hibás volt. Hiba esetén a cellaháttér pirosra vált. Ilyenkor az egérmutató közelítésére megjelenő megjegyzés az eredeti, hibás értéket jelzi. Egyébként minden cellának az egérrel történő megközelítése esetén megjelenő sárga megjegyzés címke mindig az eredeti, illetve számított adatot mutatja meg.

Tipp: Egy tetszőleges táblázatkezelő programba írja be egymás alá a 2,2,5 számokat. Jelölje ki ezt a három, egymás alatti cellát, és válassza a megfelelő "Másolás" menüpontot. Ez általában a Ctrl+C billentyűkombinációval is elvégezhető. Ez után kattintson a lap alján található táblázat első sorának "Tárgyév" rovatába. A cellaháttér sárgára fog változni. A sárga adatbeviteli mezőn a jobb egérgombbal történő kattintásra megjelenő menüből válassza ki a "Beillesztés" lehetőséget, vagy a kattintgatás helyett egyszerűen a Ctrl+V billentyűkombinációval beillesztheti a 2,2,5 számoszlopot. A beillesztés után nyomja meg az "Enter" feliratú nyomógombot. Az első és második sor sárga megjegyzése a 2 lesz, a harmadiké pedig 5. A kijelzett számok a kiválasztott árfolyam és pénznem szerinti értékek lesznek. A demo táblázatban a harmadik sor az első két sor összege, ezért ott ez a sor az első két sornak a beállított pénznemben számított helyes összegét fogja mutatni. Ilyenkor az összegsor cellaháttere pirosra fog váltani. A nyomtatásban a hibátlan összeg fog szerepelni. A különböző beszámoló táblákon természetesen a megfelelő tábla szerinti művelet lesz végrehajtva. Például az "A" változatú, egyszerűsített forgalmi költséges eredménykimutatás nyomtatványon a a fentiekkel szemben, a harmadik sor az első kettő különbözete. Nem a konkrét művelet a fontos, hanem annak a megértése, hogy ezzel a szoftverrel az összegsorokkal együtt lehet beilleszteni teljes oszlopokat.

A táblázatok összegzési funkciója, és a pénznem váltás is működik. Gyakorlatilag ez a beszámoló nyomtatványok Internetes Kitöltő Szoftvere. Jelenleg (2008.május 28) az "A" változatú, egyszerűsített éves beszámoló már használható. A kitöltött tábla adatait a szerverre lehet továbbítani és meg is lehet jeleníteni.

2008.június elején a teljes "A" változatú kollekció, és a kettős könyvvitelt vezető alapítványok Közhasznú Egyszerűsített Éves Beszámolója vált üzemképessé. Ez az oldal már nem fog változni, továbbiakban a leírás a Felhasználói Kézikönyvben folytatódik.

Címkék: , ,

2008-07-23

xc.hu beszámoló készítő szoftverek összefoglalója

Ez az internetes napló a beszámoló készítéssel kapcsolatos szoftvereim leírását tartalmazza.
A Tartalomjegyzék mindig a képernyő bal szélén, a hirdetések alatt található, és mindegyik oldalon teljes terjedelmében meg is jelenik.
Az utolsó bejegyzés az éves beszámoló BLOG címsorra kattintva is elérhető. A napló bejegyzései általában ezen a lapon, a külső hivatkozások új ablakban nyílnak meg.

2008: Maszek Beszámoló Közzététel
  • Ezen a weblapon több év számviteli beszámolóját lehet közzétenni. A táblázatos formában meglévők oszloponként másolhatók be. Az oldal természetesen hagyományos kitöltő programként is használható. Az itteni beszámolókat -az adószám ismeretében- mások is megnézhetik. Az adatbevitel magyarul, a megjelenítés német, francia, vagy angol nyelven (lesz) lehetséges. A borítólap kitöltéssel indított lekérdezés alkalmával egy adott cég összes beszámolója betöltődik az oldalra, majd ezt követően a tárgyév választással ezekből tetszőleges előző év / tárgyév kombináció előállíthatóvá válik. Az adatokat tucatnyinál többféle, MNB által jegyzett devizában is meg lehet jeleníteni.
    Az így elkészített beszámoló akár saját weboldalra is beágyazható.

    Jelenleg az "A" változatú beszámoló kollekció ( az Egyszerűsített, az Éves Beszámoló és a Konszolidált Éves ) van kész, továbbá a kettős könyvvitelt vezető alapítványok Közhasznú Egyszerűsített Éves Beszámolója.
2007: .ebesz megjelenítő
  • A beszámoló weblapot generáló program a korábban az im.hu oldalon terjesztett, 2007-től működésképtelen, "EBESZ" nevű elektronikus beszámoló adatait megjelenítő weblap. Interaktív, JavaScript nyelven írt szoftver, mely az IM által közpénzből kifejlesztetett ebesz program hiányosságait pótolja. Használatához regisztráció szükséges. Ez is saját fejlesztés, tehát sem az ebesz programot készítő infoConsultnak, sem a kormányzatnak sincs hozzá semmi köze. Senki ne gondolja, hogy a kormányzat törődne a korábban kidobott milliókkal. A weblap egy kis ujjgyakorlat volt 2007-ben, segítségével azon naiv felhasználók menthetik meg adataikat, akik beugrottak az ingyenesnek reklámozott, ámbár 2007-től működésképtelen szoftvernek. Az adatokat a szerverre kell feltölteni, majd azokat HTML formában lehet menteni. Az ilyen módon létrehozott weblap táblázatkezelőbe illeszthető, majd a táblázatok oszloponként bemásolhatók az a IKSz-be.
2004: Excel tábla
  • Az itt ajánlott munkafüzetek a kettős könyvvitelt vezető gazdálkodó szervezetek mérleg és eredmény-kimutatás nyomtatványainak kitöltésére és közzétételére nyújtanak hatékony megoldást, melyekkel több időszakra vonatkozó mérlegbeszámoló tárolható egyben, legyen akár éves, vagy évközi mérleg. Ezek közül bármely kettő megjeleníthető előző év/tárgyév formában, ezért az automatikusan képzett mutatószámok segítségével a gazdálkodás eredményessége könnyedén összehasonlítható bármely korábbi időszakkal. Használatához MS Excel, vagy OpenOffice szükséges. A táblázatokkal az "A" változatú Éves Beszámoló, illetve az Egyszerűsített Éves Beszámoló nyomtatvány állítható elő. Használatát interaktív online bemutató oktatja.

Címkék: , ,