éves beszámoló BLOG

Ez egy olyan elektronikus beszámoló kitöltő program, amely a beszámolót weblapként állítja elő. Az IRM által előírt PDF formátumot automatikusan létrehozza. Az itteni beszámolók adószám alapján kereshetők.

2008-08-12

Felhasználói KéziKönyv

Bevezető
A számviteli törvény szerint a magyarországi vállalkozások pénzügyi beszámolójukat kötelesek közzétenni. Ennek 2008 előtt úgy lehetett eleget tenni, hogy a könyvelés alapján összeállított, kinyomtatott beszámolót postán elküldték az illetékes Cégbíróságra, és a Cégszolgálat részére. A beszámolót a 2008.12.31. , és az ezt követő mérlegfordulónappal lezárt évekről elektronikus úton kell elküldeni a Cégszolgálat részére. A jelenlegi szabályozás szerint a küldés módja elektronikus levél, tehát email. (í-mél))
Az elektronikus beszámoló egy olyan dokumentum, amelyet egy eddig még pontosan meghatározatlan formában kell majd összeállítani. Tartalma az eredménykimutatás, a mérleg, és a kiegészítő melléklet. A kiegészítő melléklet egy többé-kevésbé szabad szövegezésű jelentés, ennek elektronikus formátuma nyilvánvalóan csak az eredeti dokumentum elektronikus másolata lehet, tehát fénykép, lapolvasóval (szkennerrel) készített másolat, vagy PDF, esetleg TIFF. A kormányzat az általánosan elterjedt dokumentumformátumoktól úgy tűnik, irtózik, mert a .doc és a .xls formátumokat eleve kizárja a szabályozás. Ez érthető, hiszen az ilyen formátumban készült állományok könnyen átírhatók, utólag megváltoztathatók. Ezért ragaszkodnak a nyomtatási képhez.
A számviteli tertalommal bíró adatokkal azonban más a helyzet: a beszámoló mérlege és eredménykimutatása egy jól körülhatárolt nyomtatványforma, amelyben sok olyan adat szerepel, ami összegzéssel számolható ki. Ennek a számolási feladatnak az elvégzésére számítógépes programokat használunk. Sok olyan könyvelő program van, ami ezeket a számolási feladatokat elvégzi, esetleg magát a beszámoló nyomtatványt is létrehozza. Elkészül tehát a beszámoló, no de mit lehet vele kezdeni? Milyen nyelven készült, és milyen devizában? Nyilván magyarul és forintban. No de mi a helyzet, ha egy olyan valaki szeretné megnézni, aki nem tud magyarul, és nem ismeri a forintot? Nyilván át kell számolnia arra a devizára, amit ismer, mégpedig azzal az árfolyammal, ami a mérlegfordulónap idején volt érvényben, továbbá a szöveges részt le kell fordítania a saját nyelvére. Ezen kívül nem elhanyagolható probléma, hogy az adatokat milyen formában, és mekkora átfutási idővel kapja kézhez. Korunkban az internet adta lehetőséget kihasználva, az itt említett feladatokra lett tervezve az IKSz, az Internetes Kitöltő Szoftver.
Beszámoló formátumok:
A jelenlegi szabályozás szerint kétféle változatban készülhet beszámoló, ezt a törvény "A" változat és "B" változat névvel jelöl. A névválasztás nem szerencsés, hiszen eddig is volt "A" és "B", mégpedig az "A" betűvel az összköltséges, "B"-vel pedig a forgalmi költség eljárással készített eredménykimutatásokat jelölték. illetve jelölik még most is. A "változat" kifejezés teljesen eltérő szerkezetet jelent, és mindkettőben létezik további "A" és "B" eredménykimutatás. Mindkettő tartalmaz mérleget is, eszköz- és forrás oldalra bontva. A mérleg, és a vállalkozó választása szerinti eredménykimutatás képezi a beszámoló számszaki részét. A beszámoló = a számszaki rész + a hozzá tartozó kiegészítő melléklet. Ez utóbbival itt -terjedelmi okokból nem foglalkozunk, a továbbiakban beszámoló alatt a számszaki részt értjük.
A beszámoló részletezettsége szempontjából háromféle lehet, ezt a vállalkozás méretéhez igazítva írja elő a törvény. E szerint a beszámoló lehet:
  • egyszerűsített
  • részletes
  • konszolidált
A háromféle beszámoló kétféle változatban az összesen hatféle nyomtatványt jelent. Hetedik nyomtatványforma a közzétételre kötelezett, kettős könyvvitelt vezető alapítványok egyszerűsített közhasznú beszámolója. Ezt a hétféle nyomtatványt lehet kitölteni, és az interneten mások számára elérhetővé tenni. A vállalkozások részére készíthető hatféle kimutatás a Cégszolgálat által kért formátum miatt duplázódik, ugyanis mindenki választhat, hogy forgalmi-, vagy összköltséges eredménykimutatást publikál. A mi esetünkben ezzel a duplikációval nem kell foglalkozni, mert az Internetes Kitöltő Szoftver segítségével a kétféle eredménykimutatás párhuzamosan, automatikusan lesz kitöltve.
Megrendeléshez itt-katt.

Címkék:

2008-07-27

GyIK - Gyakran Ismételt Kérdések

Itt lehet kérdéseket feltenni. Üzenet küldéséhez kattintson ide

Címkék:

2008-07-26

MBK IKSz leírásának első változata:

Ez a jegyzet a szoftver megírása közben készült. Helyette a Felhasználói Kézikönyv fog majd részletes ismertetőt tartalmazni. A Gy.I.K. oldalon a gyakorlati használattal kapcsolatos tippek találhatók, továbbá kérdéseket is lehet postázni.

A cégjegyzékszámos űrlap egyrészt a feltöltés, másrészt a beszámolók lekérdezésének indító lapja. A leírás nagy része az adatbevitelre vonatkozik, melyet azonban csak úgy lehet kipróbálni, ha a borítólap kitöltő űrlapról valamelyik regisztrált cégadatokkal a "Nyomtatvány kitöltése" feliratú gombra kattintva ismételten megnyitják a beszámolók megjelenítésére szolgáló lapot. Próbálja ki: az új ablakban magnyíló oldal nyomtatási képe hasonlít a beszámoló nyomtatványra.


Nyomtatáshoz ajánlott oldalbeállítások: fejlécre és láblécre nincs szükség, ezeket ajánlott eltávolítani. A FireFox böngészővel kiváló nyomtatási kép érhető el. A tesztoldal 3 lapból áll. Ha ennél többet mutatna az Ön böngészőjének nyomtatási képe, akkor az Oldalbeállítások menüben a margókat át kell állítani. Külön fejlécre, és láblécre nincs szükség, ezeket ki lehet törölni. Az MSIE margóján szokásos Fejléc: &w&b&p. oldal, összesen: &P MSIE szokásos Lábléc: &u&b&d Ha a Fájl/Oldalbeállítás lapon ezeket kitörlik, innen könnyedén visszamásolható.

A gyakorlatban is használható beszámoló nyomtatványok kitöltése kizárólag vevők részére áll rendelkezésre, annak elkerülése érdekében, nehogy a beillesztést végrehajtó, ©KZG kódot más programozók sajátjukká tegyék (lenyúlják). A beszámolóhoz hasonló demo tábla azonban kipróbálható, az adatbevitelre a borítólap kitöltése után nyílik lehetőség. A lap alján lévő, demo táblázatban a piros cellák a szándékosan betett hibákat jelzik. A céges űrlapon kattintson a "Nyomtatvány kitöltése" feliratú gombra, ezt követően érvényesek az alábbiak:

Adatbevitel:
Egy beviteli cellára kattintva egész és törtszámok, továbbá képletek is beírhatóak. A cella kitöltése után ENTER-re a következő adatbeviteli mezőre áll. Ctr+V segítségével egy (pl. Excel) táblázat teljes adatoszlopa beilleszthető, méghozzá összegsorokkal együtt. Az összesítések kezelése egy hasznos eljárás. A cellákba bármi beírható, nem csak számjegyek. Ha a beírt jelsorozat a JavaScript szabályai szerint helyes képlet, akkor annak kiszámított értéke jelenik meg számjegyekkel. Ha hibás, akkor 0.
Figyelem: a nullával kezdődő számsorozat nyolcas, a "0x" kezdetű szám pedig 16-os számrendszert jelent! Tehát 010 helyett 8, 0x10 helyett 16 jelenik meg. (például: első tábla "Tárgyév" rovat 1-2 sor) Biztos mindenki örül annak, hogy nem csak tízes számrendszerben lehet beírni a számokat, de ennek ellenére a hagyományos, előjeles számok is beírhatók, tetszőleges tizedes jegyekkel. Az összegeket a program automatikusan számolja, ezért ide közvetlenül nem írható be semmi. Egész oszlop beillesztése esetén azonban az összegek is felülíródnak, de még akkor is a helyes érték jelenik meg, ha az eredeti számoszlopban az összegzés hibás volt. Hiba esetén a cellaháttér pirosra vált. Ilyenkor az egérmutató közelítésére megjelenő megjegyzés az eredeti, hibás értéket jelzi. Egyébként minden cellának az egérrel történő megközelítése esetén megjelenő sárga megjegyzés címke mindig az eredeti, illetve számított adatot mutatja meg.

Tipp: Egy tetszőleges táblázatkezelő programba írja be egymás alá a 2,2,5 számokat. Jelölje ki ezt a három, egymás alatti cellát, és válassza a megfelelő "Másolás" menüpontot. Ez általában a Ctrl+C billentyűkombinációval is elvégezhető. Ez után kattintson a lap alján található táblázat első sorának "Tárgyév" rovatába. A cellaháttér sárgára fog változni. A sárga adatbeviteli mezőn a jobb egérgombbal történő kattintásra megjelenő menüből válassza ki a "Beillesztés" lehetőséget, vagy a kattintgatás helyett egyszerűen a Ctrl+V billentyűkombinációval beillesztheti a 2,2,5 számoszlopot. A beillesztés után nyomja meg az "Enter" feliratú nyomógombot. Az első és második sor sárga megjegyzése a 2 lesz, a harmadiké pedig 5. A kijelzett számok a kiválasztott árfolyam és pénznem szerinti értékek lesznek. A demo táblázatban a harmadik sor az első két sor összege, ezért ott ez a sor az első két sornak a beállított pénznemben számított helyes összegét fogja mutatni. Ilyenkor az összegsor cellaháttere pirosra fog váltani. A nyomtatásban a hibátlan összeg fog szerepelni. A különböző beszámoló táblákon természetesen a megfelelő tábla szerinti művelet lesz végrehajtva. Például az "A" változatú, egyszerűsített forgalmi költséges eredménykimutatás nyomtatványon a a fentiekkel szemben, a harmadik sor az első kettő különbözete. Nem a konkrét művelet a fontos, hanem annak a megértése, hogy ezzel a szoftverrel az összegsorokkal együtt lehet beilleszteni teljes oszlopokat.

A táblázatok összegzési funkciója, és a pénznem váltás is működik. Gyakorlatilag ez a beszámoló nyomtatványok Internetes Kitöltő Szoftvere. Jelenleg (2008.május 28) az "A" változatú, egyszerűsített éves beszámoló már használható. A kitöltött tábla adatait a szerverre lehet továbbítani és meg is lehet jeleníteni.

2008.június elején a teljes "A" változatú kollekció, és a kettős könyvvitelt vezető alapítványok Közhasznú Egyszerűsített Éves Beszámolója vált üzemképessé. Ez az oldal már nem fog változni, továbbiakban a leírás a Felhasználói Kézikönyvben folytatódik.

Címkék: , ,

2008-07-23

xc.hu beszámoló készítő szoftverek összefoglalója

Ez az internetes napló a beszámoló készítéssel kapcsolatos szoftvereim leírását tartalmazza.
A Tartalomjegyzék mindig a képernyő bal szélén, a hirdetések alatt található, és mindegyik oldalon teljes terjedelmében meg is jelenik.
Az utolsó bejegyzés az éves beszámoló BLOG címsorra kattintva is elérhető. A napló bejegyzései általában ezen a lapon, a külső hivatkozások új ablakban nyílnak meg.

2008: Maszek Beszámoló Közzététel
  • Ezen a weblapon több év számviteli beszámolóját lehet közzétenni. A táblázatos formában meglévők oszloponként másolhatók be. Az oldal természetesen hagyományos kitöltő programként is használható. Az itteni beszámolókat -az adószám ismeretében- mások is megnézhetik. Az adatbevitel magyarul, a megjelenítés német, francia, vagy angol nyelven (lesz) lehetséges. A borítólap kitöltéssel indított lekérdezés alkalmával egy adott cég összes beszámolója betöltődik az oldalra, majd ezt követően a tárgyév választással ezekből tetszőleges előző év / tárgyév kombináció előállíthatóvá válik. Az adatokat tucatnyinál többféle, MNB által jegyzett devizában is meg lehet jeleníteni.
    Az így elkészített beszámoló akár saját weboldalra is beágyazható.

    Jelenleg az "A" változatú beszámoló kollekció ( az Egyszerűsített, az Éves Beszámoló és a Konszolidált Éves ) van kész, továbbá a kettős könyvvitelt vezető alapítványok Közhasznú Egyszerűsített Éves Beszámolója.
2007: .ebesz megjelenítő
  • A beszámoló weblapot generáló program a korábban az im.hu oldalon terjesztett, 2007-től működésképtelen, "EBESZ" nevű elektronikus beszámoló adatait megjelenítő weblap. Interaktív, JavaScript nyelven írt szoftver, mely az IM által közpénzből kifejlesztetett ebesz program hiányosságait pótolja. Használatához regisztráció szükséges. Ez is saját fejlesztés, tehát sem az ebesz programot készítő infoConsultnak, sem a kormányzatnak sincs hozzá semmi köze. Senki ne gondolja, hogy a kormányzat törődne a korábban kidobott milliókkal. A weblap egy kis ujjgyakorlat volt 2007-ben, segítségével azon naiv felhasználók menthetik meg adataikat, akik beugrottak az ingyenesnek reklámozott, ámbár 2007-től működésképtelen szoftvernek. Az adatokat a szerverre kell feltölteni, majd azokat HTML formában lehet menteni. Az ilyen módon létrehozott weblap táblázatkezelőbe illeszthető, majd a táblázatok oszloponként bemásolhatók az a IKSz-be.
2004: Excel tábla
  • Az itt ajánlott munkafüzetek a kettős könyvvitelt vezető gazdálkodó szervezetek mérleg és eredmény-kimutatás nyomtatványainak kitöltésére és közzétételére nyújtanak hatékony megoldást, melyekkel több időszakra vonatkozó mérlegbeszámoló tárolható egyben, legyen akár éves, vagy évközi mérleg. Ezek közül bármely kettő megjeleníthető előző év/tárgyév formában, ezért az automatikusan képzett mutatószámok segítségével a gazdálkodás eredményessége könnyedén összehasonlítható bármely korábbi időszakkal. Használatához MS Excel, vagy OpenOffice szükséges. A táblázatokkal az "A" változatú Éves Beszámoló, illetve az Egyszerűsített Éves Beszámoló nyomtatvány állítható elő. Használatát interaktív online bemutató oktatja.

Címkék: , ,